Akcja LXII – „Bajki, legendy i inne opowieści warszawskie”

GTWB, Polska, Warszawa

Akurat jak z nieba, akurat w dzień akcji, spadła mi wizyta w Pałacu Belwederskim.

Co za legenda tutaj, to chyba nie będzie trzeba wielu przedstawiać. Marszałka Piłsudskiego znają wszyscy.

Oprowadzanie mieliśmy z przewodnikiem. Pani w jednym z pierwszych zdań przyznała, że jej oglądanie ekspozycji nie jest potrzebne, ponieważ oprowadza po niej od samego jej początku. Praktykę miała niezłą, wiedzę w sumie również, a jej narracja! Mmm. Piękno. Poprawna i odpowiednia z każdego możliwego kąta patrzenia i opowiadania. Przed nazwiskiem Lecha Kaczyńskiego padła cała tyrada godności, że prezydent, że profesor, że tragicznie i że w Smoleńsku. Ale byłoby zupełnie proste, gdyby o wszystkim mówiła właśnie na tę nutę. Nie było różnicy w głosie zarówno kiedy mówiła o Piłsudskim, Kaczyńskim, Komorowskim, Wałęsie, Janie Pawle a nawet Konstantym!

Jedynym uszczerbkiem na wizerunku Marszałka jaki został nam przedstawiony był niewątpliwy brak przednich zębów, przyczyna krzaczastego wąsa.

Lekka chryja się pojawiła kiedy nieświadomi świętości weszliśmy do sali Lustrzanej. Weszliśmy-nie-weszliśmy. Interwencja przyszła nagle i przyszła z hukiem. Nie wolno. W tym pomieszczeniu umarł Marszałek. Nie było tam zbyt wiele do zniszczenia, a łóżko na którym umarł stoi w gabinecie (ciekawy sposób ekspozycji gabinetu! z Łożem Śmiertnym). Mogliśmy zatem złożyć z progu pokłon miejscu śmierci człowieka i narodzin legendy. Co też uczyniliśmy. W końcu to legenda.

Takie to oto moje spotkanie z legendą, nie tylko Warszawską, a jednocześnie wyraźnie w Warszawie osadzoną.

PS Gdyby Piłsudski żył dzisiaj, porozstawiał by po kątach tę naszą tragiczną służbę zdrowia, do ładu by doprowadził. Taki to był Wielki Człowiek.

PS2 Pałac sam w sobie nieco nudny. Ale może się podobać. No i na choince, bardzo duże, bardzo ładnej, nie było ani jednej bombki. Same lampki.

Reklamy

12 uwag do wpisu “Akcja LXII – „Bajki, legendy i inne opowieści warszawskie”

    1. Jak ktoś z tamtych czasów ma krzyczaste wąsy to na 70% mniej więcej właśnie dlatego że nie miał zębów 😉
      Ok, przesadzam. Ale jest to historia, która nader często sie powtarzała.

    1. Może byłeś w bardziej subordynowanej grupie 😉 Albo miałeś farta do innego przewodnika. Albo jakoś w ostatnich dniach się zmieniła polityka w stosunku do tej sali. No i narracji, nad wyraz poprawnej politycznie. Ale to akurat było bardzo spoko 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s