Spacer po Kamionku

na weekend, Polska

Kamion.

Każdy szanujący się maturzysta słyszą tę nazwę przynajmniej raz, kiedy mowa była o elekcji pierwszego poza dynastią króla Korony – Henryka Walezego. Ale rzeczywiście, jak na pole elekcyjne przystało, Kamion był polem. Ruch w okolicy rozpoczął się w latach 80-tych XVIII wieku, kiedy Stanisław August Poniatowski wykupił ten teren i podarował go swojemu bratankowi, Stanisławowi Poniatowskiemu.  Ten zaś w 1781 roku przekształcił wieś w miasteczko Kamion.

Kamiona nie ominęła również krwawa historia prawego brzegu Wisły. Stał się polem bitewnym w czasie Potopu Szwedzkiego, zaś w czasie Rzezi Pragi został zniszczony doszczętnie, żeby w następnym roku, już pod pruskim zaborem stać się zmniejszoną wersją siebie – Kamionkiem.

Początek przemysłowego rozwoju, czyli de facto pierwszego prawdziwego rozwoju tej okolicy przypada na lata 20-te XIX wieku, kiedy to, jak podają niektórzy, z inspiracji Stanisława Staszica ułożono brukowaną Szosę Brzeską. Jak sama nazwa wskazuje prowadziła z Grochowa do Terespola. Na cześć tego wiekopomnego wydarzenia na obu końcach traktu postawiono obeliski, które stoją tam do dzisiaj. I to właśnie pod jednym z nich spotkamy się żeby Kamionek przemysłowy obejrzeć z bliższej perspektywy. I poza oglądaniem jeszcze spróbować o perspektywach tej części miasta porozmawiać. W końcu ruch jest ostatnio niewiarygodny!

Podsumowując, zapraszam wszystkich bardzo serdecznie na dalszą część kamionkowej opowieści w sobotę, 19 stycznia. Spotykamy się przy pomniku budowy Szosy Brzeskiej stojącym przy Grochowskiej (dokładnie w środku między Podskarbińską a Siennicką) w samo południe.

Spacer będzie z przewodnikiem, licencjonowanym i to nie książkowym!
Wjazd za free, chyba że ktoś będzie chciał się dorzucić na piwo dla przewodnika.
Przewidywany czas spaceru: 2 godziny.

Znajdź nas również na fejsbuku!

Dodaj komentarz